Ile inwestujemy w rozwój?

Dodane: 21 lipca 2009 przez Maria

Badania i rozwój to inwestycja. Jak dużo inwestujemy w rozwój?

Nie jest zaskoczeniem fakt, iż Polska nie jest potentatem w kategorii ilości wynalazków czy innowacyjności gospodarki. Pierwszą odpowiedzią która najczęściej przychodzi do głowy na pytanie – dlaczego tak jest? – to oczywiście brak lub zbyt mała ilość pieniędzy. Postanowiłam sprawdzić jak się ma strona kosztowa R&D- ile kosztują nas badania i rozwój?

Ile dokładnie trzeba pieniędzy – trudno to jednoznacznie określić. Może wydajemy tyle ile trzeba, aby w przyszłości tworzyć nowe produkty, usługi czy rozwiązania? A może jednak nie.

Tak naprawdę ciężko to stwierdzić, ale na pewno warto porównać nasze wydatki do wydatków innych krajów, których dokonania w dziedzinie innowacyjności są większe niż w naszym kraju.Daje to pewien obraz skali o jakiej należy rozmawiać.

Ile w Europie wydaje się na badania i rozwój? Poniżej zestawienie wydatków na R&D jako procent PKB danego kraju (w latach 2004-2007).

spending on innovation

źródło: Eurostat

Nasz kraj uplasował się na końcowych pozycjach inwestując w koło napędowe gospodarki 0,57% PKB rocznie.
Warto dodać że średnia starej 15 wynosi 1,93% a całej Unii 1,85%. W tym samym okresie wydatki USA wyniosły ponad 2,5% a Japonii ponad 3%. Czy 0,5% wystarczy aby nasza gospodarka stała się bardziej innowacyjna – przez co również bardziej konkurencyjna? Czy możemy sobie pozwolić na niskie wydatki na rozwój?

Poczytaj o innych rzeczach:

Odpowiedz

InnoGenerator.pl on Facebook

POWIĄZANE STRONY