Kategoria | Inności, UE

W Polsce coś się ruszyło – są pieniądze na B+R

Dodane: 18 lipca 2009 przez Krzysztof

Polscy naukowcy w ciągu najbliższych lat będą mogli otrzymać olbrzymie kwoty pieniędzy na badania. Może dzięki temu odbijemy się od innowacyjnego dna.

Ciekawym jest fakt, że Unia Europejska podjęła decyzję, aby pieniądze trafiały do ośrodków naukowych, a nie jak do tej pory do firm. W tym roku naukowcy będą mogli otrzymać do 86% z kwoty 2,6mld Euro. Miejmy nadzieję, że pozwoli to na zwiększenie ilości patentów w naszym kraju, bo z tym jest ostatnio co raz gorzej. W roku 1990 w Polsce przyznano 3242 patenty, a w roku 2003 już tylko 613.  Nie znaczy to oczywiście, że Polacy są co raz mniej pomysłowi, po prostu za granicą są lepsze warunki rozwoju kariery naukowej i na to decydują się rodacy. Dzięki pracy polskich naukowców za granicą w 2001 roku zgłoszono 6969 wynalazków i 116 patentów.

Z drugiej strony jak się okazuje dotacje to nie wszystko. Dużym problemem jest mentalność i zasady panujące na uczelniach. Dużo biurokracji, brak otwartości na nowości, więcej gadania niż samego działania. Jeżeli gdzieś może się pojawić problem związany z wykorzystaniem środków unijnych to zapewne się pojawi. Młodzi naukowcy nie są wstanie wydostać się spod skrzydeł swoich profesorów, bo muszą dbać o to, żeby dostać habilitację i niezależność.

Dzisiaj w dużej większość studenci i pracownicy ośrodków akademickich pracują na sprzęcie, którego miejsce powinno być w muzeum i który niewiele ma związku z obecną technologią. I jak w takich warunkach ma rozwijać się innowacyjna gospodarka? Tym bardziej mam nadzieję, że szansa zostanie wykorzystana.

Trzeba się spieszyć, bo chętnych jest dużo, a środki ograniczone. W tym roku do wydania jest 3,6 mld zł, a całkowita pula do 2013 roku wynosi około 11 mld zł.

Poczytaj o innych rzeczach:

Odpowiedz

InnoGenerator.pl on Facebook

POWIĄZANE STRONY