Kategoria | Inności, LOL :), Świat

Chindogu – niby genialne, niby praktyczne, a bezużyteczne

Dodane: 09 sierpnia 2009 przez Krzysztof

Tym razem coś lekkiego na weekend. Każdy może stworzyć innowacyjny wynalazek. Dowodem tego mogą być chociażby osoby zrzeszone w Międzynarodowej Społeczności Chindogu. O co właściwie chodzi?

Chindogu w wolnym tłumaczeniu oznacza „dziwne narzędzie”. Japończycy rozmyślając nad problemami codzienności postanowili ją poprawiać tworząc narzędzia, które w praktyczny sposób pomagają rozwiązać jeden bardzo konkretny problem. Jednak pomagając rozwiązać jeden problem przeszkadza w wykonywaniu wielu innych czynności, co czyni go właściwie bezużytecznym, ale o tym już się nie mówi. Ważna tutaj jest idea wymyślania i tworzenia. Im pomysł jest bardziej abstrakcyjny tym lepsze Chindogu. Nie są to z pewnością produkty do produkcji masowej, a wiele z nich nie wychodzi nawet poza fazę prototypową. Każdy kto chce może się zapisać do Społeczności Chindogu i pochwalić się swoim wynalazkiem. Założycie organizacji uspokajają, żeby nie bać się o kradzież swojego pomysłu, bo jeżeli ktoś może w ogóle pomyśleć o kradzieży i skopiowaniu narzędzia to już nie będzie to Chindogu.

Tak jak już wcześniej napisałem Chindogu służy do ułatwiania tylko jednej czynności realizowanej na co dzień. Gdy swędzą nas plecy i nie jesteśmy w stanie sami się podrapać to zazwyczaj prosimy inna osobę, aby nam pomogła. Wtedy zaczyna się tłumaczenie: „trochę wyżej”, „trochę niżej”, „bardziej w lewo”, a mając koszulkę do drapania na której zamieszone są współrzędne, wystarczy odczytać z szablonu punkt swędzenia i podać go swojemu drapaczowi.

źródło: chindogu.com

Z masłem jest zawsze problem. Gdy trzymasz je w lodówce staje się zbyt twarde. Gdy trzymasz je na zewnątrz szczególnie latem robi się zbyt roztopione. Gdy już uda Ci się posmarować kanapkę to z pewnością narobisz przy tym sporo bałaganu paćkając wszystko dookoła. Tutaj z ratunkiem przychodzi masło… w sztyfcie. Prawda, że genialne? Minusem jest to, że trzeba się dość mocno nasmarować na kanapce no i niestety nie rozwiązuje problemu z twardym masłem w lodówce. Wtedy taki sztyft wprost masakruje świeży chleb.

Jeszcze przez chwilę zostaniemy w otoczeniu kulinarnym. Żeby danie było dobre musi być podane gorące. Często jednak trzeba najpierw podmuchać. A po ciężkim dniu pracy to nawet dmuchać na jedzenie się nie chce. Dlatego wymyślono sztućce z chłodzeniem. Takie narzędzie ochładza jedzenie, ale również nie oszczędzi osoby jedzącej. Na zdjęciu wersja urządzenia przeznaczona dla mieszkańców Azji. W wersji europejskiej zamiast pałeczek oczywiście jest widelec.

Jak wygląda podróż polskimi środkami transportu publicznego każdy wie. Miejsca niewiele, a na dłuższych trasach mało kto może oprzeć się drzemce. No i jeszcze powstaje ryzyko przespania stacji docelowej. Dlatego właśnie powstał kask z przyssawką, która  przyklejona do szyby przytrzyma naszą głowę zachowując „zdrową” pozycję ciała i eksponując tabliczkę z nazwą stacji docelowej, tak aby współpasażerowie mogli nas obudzić w razie zbyt głębokiego snu. Poza tym w razie jakiejś katastrofy głowa jest skutecznie chroniona.

Jak absurdalne mogą być Chindogu idealnie pokazuje „przenośne przejście dla pieszych”. Jest to urządzenie zwijane w rulon, które możemy użyć w każdym momencie, gdy tylko zajdzie potrzeba przejścia przez jezdnię w innym nie wyznaczonym do tego miejscu. Co tam, że to wbrew prawu, liczy się idea!

Te oraz inne wynalazki Chindogu można znaleźć na stronie domowej organizacji. Tam też można się zapisać do tej elitarnej grupy. Cały ten artykuł oczywiście należy potraktować z przymrużeniem oka, jednak jedna z technik kreatywności zakłada tworzenie, właśnie rzeczy absurdalnych tylko po to, aby stały się one inspiracją dla dobrych pomysłów, które mogą faktycznie odnieść rynkowy sukces. Niech to właśnie będzie taką inspiracją.

Poczytaj o innych rzeczach:

Odpowiedz

InnoGenerator.pl on Facebook

POWIĄZANE STRONY