Sprzedaj swój patent – Open Invention Network

Dodane: 20 sierpnia 2009 przez Krzysztof

Open Source’owi programiści nie muszą się bać o kradzież ich patentów. Zaopiekuje się nimi Open Invention Network, a oni sami jeszcze na tym zarobią. Czy aby na pewno? Open Invention Network (OIN) powstało, żeby promować oprogramowanie Linux poprzez kupowanie od niezależnych wynalazców ich patentów. Organizacja powstała w 2005 roku z inicjatywy IBM, NEC, Novell, Phillips, Red Hat i Sony.

Jak wiadomo kod źródłowy oprogramowania Open Source jest dostępny bez żadnych opłat i każdy może go dowolnie modyfikować. Jednak po modyfikacjach musi zostać darmowy i również ogólnie dostępny.

Dlatego OIN będzie pilnować, aby wielkie firmy takie jak Google, nawet jeżeli będą wykorzystywać bezpłatne licencje to nie będzie to w żaden sposób szkodzić Linuksowi.

Jednak chyba większym zagrożeniem niż wielkie korporacje informatyczne są tzw. trolle patentowe. Są to firmy, których główną działalnością jest rejestrowanie patentów lub odkupowanie ich od innych firm, a następnie udzielanie licencji na ich wykorzystywanie. Wielokrotnie zdarza się tak, że patenty trolli są formułowane bardzo ogólnie co pozwala następnie na procesowanie się o naruszenie prawa w celu uzyskania olbrzymich odszkodowań. Dlatego Open Invention Network chce odkupować patenty, żeby chronić programistów przed pozwami patentowymi.

Z podobną inicjatywą wyszło Google wraz z Verizon Communications, Cisco System i Hewlett-Packard tworząc organizację o nazwie Allied Security Trust.

Wszystko niby fajnie, bo domorośli wynalazcy mogą liczyć na opiekę gigantów IT i jeszcze na tym zarobić. Jednak powstaje inne zagrożenie. Za jakiś czas może się okazać, że te dwie grupy będą miały w swoim patentowym portfolio właściwie każde możliwe rozwiązanie. I jeżeli tylko pojawi się jakaś mniejsza firma, która będzie chciała wprowadzić innowacyjny produkt na przeciw staną korporacje, które udowodnią, że to narusza to któryś z ich patentów przez co uniemożliwią wejście na rynek.

Zaczyna się pięknie, ale może skończy się tak, że w przyszłości będzimy przyglądać sie kolejnej walce Dawida z Goliatem.

Poczytaj o innych rzeczach:

Odpowiedz

InnoGenerator.pl on Facebook

POWIĄZANE STRONY