Zrób sobie sam test DNA, czyli najlepsze wynalazki 2008

Dodane: 03 sierpnia 2009 przez Krzysztof

Ponad połowa 2009 roku już za nami, ale ze względu na to, że dopiero wystartowaliśmy dopiero dziś przedstawiamy najlepsze wynalazki 2008!Amerykański magazyn TIME stworzył zestawienie najlepszych wynalazków 2008 roku. Na liście znajdują się takie, które raczej nie znajdą masowego zastosowania, ale są również takie, które mogą dość mocno namieszać w naszym życiu – oczywiście w pozytywnym znaczeniu. Pewne jest, że wszystkie niosą ze sobą innowacje. Cała lista składa się z 50-ciu pozycji, ale my prezentujemy 10 najlepszych wynalazków poprzedniego roku.  Oczywiście zachowam się jak specjalista od  budowania napięcia i zacznę ranking od końca ;) .

Miejsce 10. Najszybszy na świecie komputer.

Dzisiejsze komputery stacjonarne lub laptopy, które spotykamy w naszych domach mają moc obliczeniową na poziomie kilku miliardów (109) operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Wyobraź sobie komputer, który jest w stanie obliczyć 1 kwadrylion (1024) operacji w ciągu sekundy, bo właśnie taka maszyna została zbudowana przez IBM na zlecenie Narodowego Laboratorium Alamos. Podstawowym zadaniem Roadrunner’a, bo tak się nazywa komputer, będzie używany do symulowania procesu starzenia się materiałów radioaktywnych, żeby przewidzieć jak długi jest „termin przydatności” broni nuklearnej. Mam nadzieję, że te projekt jest typowo badawczy, a nie związany z innymi planami… ;)

Miejsce 9. Orbitalny internet.

Są już plany zasiedlania Marsa, co raz częściej słyszymy o kosmicznych wycieczkach, a orbitalny Internet już działa. Powstał nowy protokół komunikacyjny, który  umożliwia np. przesłanie wiadomości e-mail. Sieć taka musi być szczególnie odporna na opóźnienia i zakłócenia komunikacji, co nie jest łatwym zadaniem. Jednak we wrześniu udało się używając nowego protokołu przesłać wiadomość z satelity na Ziemię ze zdjęciem Przylądka Dobrej Nadziei.  Pomysł może i ciekawy, ale nie za wcześnie na orbitalny internet?

źródło: www.time.com

Miejsce 8. Kule niszczące kule.

To że Amerykanie wydają na świecie na armię najwięcej nikogo pewnie nie dziwi. Dlatego też szczególnie zależy im na tym, aby być zawsze o krok przed przeciwnikiem w wyścigu technologii wojskowych. Tajemniczo brzmiący System Aktywnej Ochrony (APS) został stworzony do obrony przed pociskami rakietowymi i inną bronią krótkiego zasięgu. Nowy system będzie automatycznie wykrywać nadlatujące zagrożenie i w ułamku sekundy odpali pocisk w celu zniszczenia tego pocisku. Jak pomysł faktycznie będzie działał według założeń to nie będzie już konieczności skupiania się nad wzmocnieniami pancerza.

źródło: www.time.com

Miejsce 7. Chevrolet Volt.

Szykuje się rewolucja w motoryzacji – to pewne. Przy tym całym zamieszaniu związanym z zanieczyszczeniami i ochroną środowiska. Ze względu na to, że technologia związana z wodorem jeszcze nie jest gotowa do wdrożenia obecnie nadzieją są silniki elektryczne. Ich minusem jest to, że wymagają dużej ilości energii elektrycznej przez co mogą jeździć tylko na krótkich dystansach. Inżynierowie z Chevrolet’a stworzyli samochód, który jest całkowicie przyjazny dla środowiska i na samych bateriach samochód może przejechać do 65km. Szału nie ma prawda? Jest to oczywiście samochód miejski i ze statystyk ponoć wynika, że taki dystans wystarczy (80% osób pokonuje dziennie mniej niż 55 km). Jednak, aby samochód przypadkiem nie zatrzymał się na środku ulicy dodano silnik na gaz, który ładuje baterie w czasie jazdy. Chevrolet Volt trafi do produkcji w 2010 roku.

źródło: www.time.com

Miejsce 6. Światowy magazyn nasion.

Jest uznawany za jedno z najbardziej bezpiecznych miejsc na Ziemi. W 2008 roku na mocno wysuniętej na północ wyspie Spitzbergenu otworzono Światowy Bank Nasion. Prawie wszystkie narody trzymają tam swoje rodzime nasiona, aby móc odtworzyć rośliny w razie jakiejś katastrofy naturalnej lub nuklearnej. Istnienie takiego budynku jest bardzo uzasadnione, ponieważ ponad połowa banków nasion w krajach rozwijających się jest zagrożona katastrofą naturalną lub ogólną niestabilnością. W banku może być przechowywane do 4,5 miliona próbek, które są utrzymywane w stałej temperaturze ok. -18°C. Nawet, jeżeli jednostka straci dopływ energii to „świeżość” nasion zostanie utrzymana dzięki arktycznemu klimatowi przez tysiące lat. Miejmy nadzieję, że po takim czasie nie zmienią się nasze kulinarna upodobania.

źródło: www.time.com

Miejsce 5. Wielki zderzacz hadronów.

Początki działania Wielkiego Zderzacza Hadronów wcale nie napawa optymizmem. Po latach budowy udało się oficjalnie go uruchomić we wrześniu 2008roku. Podziałał 10 dni i musiał zostać wyłączony z powodu przegrzania. Później doszła do tego informacja o studentce, która znalazła błąd konstrukcyjny urządzenia. Zadaniem maszyny doprowadzenie do zderzania protonów lecących z prędkością światła. Jeżeli wszystkie problemy zostaną wyeliminowane i uda się tego dokonać będzie można powiedzieć dlaczego istnieje masa lub czy wszechświat posiada inne wymiary albo jakie są w ogóle jego początki. Bez tej wiedzy wytrzymaliśmy tyle czasu więc jeszcze kilka miesięcy oczekiwania nie zrobi różnicy.

Miejsce 4. Hulu.com

W Polsce powoli powstają internetowe wypożyczalnie filmów, ale mimo to dostęp do multimedialnych treści jest dość mocno ograniczony. Wypożyczalnie nie oferują nowości filmowych, a cena ich wcale nie jest niska. Amerykanie poszli o krok dalej i stworzyli Hulu.com. Jest to platforma na której udostępniane są filmy oraz seriale… i to za darmo. Wszystko dzięki umowom z sieciami telewizyjnymi takimi jak NBC, Fox, PBS. Wiele osób kpiło na początku z Hulu, ale pokazano, że taki pomysł może istnieć wraz z platformami video takimi jak YouTube. Minusem jest to, że treści Hulu są dostępne wyłącznie dla mieszkańców USA,

Miejsce 3.  The Lunar Reconnaissance Orbiter.

Jeżeli chodzi o podbój kosmosu to Stany Zjednoczone nie mają sobie równych. Prawdą jest, że NASA pochłania olbrzymie sumy pieniędzy, a wymiernych efektów nie widać,  to nie powstrzymuje to naukowców przed kolejnymi projektami. NASA wypuszcza pierwszy bezzałogowy pojazd kosmiczny, który będzie badać powierzchnię Księżyca. Poza badaniem grawitacji, czy temperatury będzie również szukać śladów lodu, odpowiedniego  miejsca dla przyszłej bazy księżycowej, oraz stworzy szczegółową mapę 3D powierzchni księżyca. Oczywiście nie jest to pierwszy pojazd na powierzchni księżyca, ale po raz pierwszy uzyska się tak wiele informacji. Cała misja ma potrwać 11 lat.

Miejsce 2.  Roadster Tesla.

Dotychczas prezentowane pojazdy elektryczne były zawsze przyjazne dla środowiska, ciche, czyste i… nudne. Tą sytuację ma zmienić Tesla Roadster. Samochód już w 2003 roku wywołał spore zamieszanie. Wygląda jak prawdziwe sportowe auto i rozpędza się do 200km/h  i to na bateriach, co jest świetnym wynikiem! Samochód ma kosztować nie mało bo ok. 100 tyś dolarów, ale i tak już ustawiła się długa kolejka zapaleńców gotowych wydać taką sumę. Po latach opóźnień i zamieszania wokół pojazdu pierwszy Tesla Roadster trafił do klienta w 2008 roku. Auto zostało przyjęte entuzjastycznie, ale trafiło dokładnie w początek kryzysu finansowego, dlatego plany dalszego rozwoju Tesli zostały wstrzymane. Nawet jeżeli Tesla Roadster okaże się tylko ciekawostką pokazuje, że zielone samochody mogą być naprawdę sexy.

Miejsce 1. Test DNA dostępny dla każdego.

Dzięki wczesnemu wykrywaniu będzie można podjąć stosowne kroki w celu zminimalizowania skutków danego schorzenia. Misją 23andMe’s nie jest tylko sprzedaż testów, ale również uczynienie ich bardziej dostępnymi. Firma twierdzi, że jest to początek rewolucji nie tylko w dbaniu o zdrowie człowieka, ale również samych informacji o człowieku. Jednak są pewne problemy. Nie jest jednoznacznie określone jak dokładnie takie informacje zostaną wykorzystane.  Testy nie dają jednoznacznej odpowiedzi, czy dane schorzenie wystąpi, czy nie. Można jedynie określić pewne prawdopodobieństwo wystąpienia. Innym problemem jest również kwestia prawna. Jak takie informacje o pacjencie mogą być wykorzystane np. przez pracodawcę. Kandydat do pracy u którego może wystąpić jakaś choroba nie będzie zatrudniony tylko na podstawie możliwości zachorowania na jakąś chorobę. Prowadzi to do dyskryminacji z którą wszyscy walczą. Pojawia się również kwestia psychologiczna, bo taki test to jakby podglądanie przyszłości. Wiadomo, że nie każdemu to będzie pasować.

dna_retail_test

Jak zawsze duże i kontrowersyjne projekty wywołują mieszane uczucia, ale pewne jest, że osobisty test DNA zasługuje na uznanie. Pytanie jak zostanie wykorzystany i kiedy będzie ogólnie dostępny na rynku?

Bez problemu można zauważyć, że większość zaprezentowanych tutaj wynalazków powstało w USA. Sama pomysłowość Amerykanów to jedno, ale chyba najważniejsze jest to, że to właśnie oni wydają najwięcej pieniędzy na badania i rozwój. I to jest klucz do sukcesu – o czym już pisaliśmy.

Już za kilka miesięcy kolejny ranking, a w między czasie zachęcam do zobaczenia pełnej listy wynalazków oraz źródła informacji

Poczytaj o innych rzeczach:

Odpowiedz

InnoGenerator.pl on Facebook

POWIĄZANE STRONY