Kategoria | Polecamy

Innowacja – ? cz. 1.

Dodane: 06 września 2009 przez Maria

Jak tworzyć, wdrażać i zarządzać innowacją?Innowacja to w moim odczuciu zasób przedsiębiorstwa. Odpowiednio zarządzana staje się przewagą konkurencyjną, czymś co może decydować o pozycji danego przedsiębiorstwa. ale to typowo spaczone ekonomicznie podejście.

Innowacja od łacińskiego innovatio (odnawiać, zmieniać, poprawiać) często kojarzy się  z kompletnie nowymi produktami. Niesłusznie. Bo tak jak w łacinie innowacja najczęściej to zmiana czegoś co jest, ulepszenie, bądź znalezienie nowego zastosowania  dla rzeczy już istniejących. Jedna z definicji która mi się bardzo podoba wskazuje na innowacje jako jedną z dewiacji społecznych;) czyli odchylenie od tego co jest ogólnie przyjęte w społeczeństwie – podejście nonkonformistyczne.

Tym wpisem chcemy zapoczątkować cały cykl dotyczący idei innowacji, sposobów znajdowania innowacji, wdrażanie ich i zarządzania nimi w przedsiębiorstwie. Chcemy spojrzeć z perspektwy makro ( jak innowacje rozchodzą się po świecie) i mikro ( co się dzieje z innowacją w przedsiębiorstwie). Zastanowimy się jak stworzyć kulturę innowacyjną (o czym piszemy też w kategorii: Innowacje w) i jak zdobyć finansowanie na innowacje.

Dziś, na początek co nie co o cyklu zarządzania innowacją w przedsiębiorstwie.

zarzadzanie innowacja schemat

Tak jak wiele innych rzeczy – innowacja zaczyna się od pomysłu bądź od potrzeby. Świadome zarządzanie innowacją w firmie oznacza ciągłe identyfikowanie potrzeb, które stają się dla przedsiębiorstwa szansami lub rozwijaniem pomysłów samych w sobie a późniejszym przedstawianiu ich rynkowi. Sam pomysł podlega obróbce co najczęściej wiąże się z posiadaniem działu badań i rozwoju. Mając przebadany produkt musimy zająć się jego ochroną prawną (więcej na temat mam nadzieję już wkrótce od Tomasza – nowego współautora Innogeneratora). Nie bez powodu wiele mierników innowacyjności opiera się na liczbie patentów. Patent oznacza posiadanie gotowej koncepcji produktu. Pomysł, który został skalibrowany, uszczególowiony i  nadaje się do produkcji potrzebuje tylko małego liftingu, wizualizacji i opakowania i dalej przekazywany już jest mechanizmom sprzedażowym.

Myśle, że sam fakt wprowadzania na rynek produktu innowacyjnego znacząco wpływa na strategie marketingową i jakby nie było znacząco ją ułatwia. Oczywiście na pewno był szereg produktów(np videotelefonia) , które pomimo innowacyjności się nie przyjąły, ale cóż  zespół badań zawiódł i nie zweryfikował potrzeby rynkowej…

Warto zrozumieć podstawy, relacje i wpływ różnych etapów zarządzania innowacją by móc robić to jak najefektywniej i osiągnąć swój pierwotny cel.

Poczytaj o innych rzeczach:

Odpowiedz

InnoGenerator.pl on Facebook

POWIĄZANE STRONY