Kategoria | Polska

Nauka + biznes = przepaść

Dodane: 14 października 2009 przez Krzysztof

O tym, że należy łączyć biznes z nauką mówi się praktycznie cały czas. Są pieniądze, są konferencje, wykłady i szczere chęci. W ostatnią środę w Toruniu na UMK odbyły się Targi Innowacyjności mające na celu właśnie inicjację współpracy pomiędzy naukowcami i przedsiębiorcami. Z jakim rezultatem?

Na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika Targi rozpoczęto od sporej gafy. Tak ważne było połączenie firm i naukowców, że rozmieszono ich w całkowicie różnych miejscach… Początkowo każdy czekał, aż druga strona zrobi pierwszy krok i podejdzie porozmawiać.

Z biegiem czasu impreza się rozkręciła i faktycznie zaczął się ruch pomiędzy stoiskami. Trzeba przyznać, że idea targów została jak najbardziej spełniona. Naukowcy mieli swoje produkty w postaci patentów, a przedsiębiorcy swoją ofertę. Każdy chciałby coś sprzedać – jak to na targach. Tylko po co w takim razie nazywać to Targami Innowacyjności? W czym objawia się ta Innowacyjność?

Zawsze wydawało mi się, że jeżeli mówi się o innowacjach potrzebne jest coś więcej. Nie wystarczy wymieniać się produktami. Innowacje wiążą się z pewnym procesem. Potrzebne są wspólne badania, wymiana doświadczeń, rozwijanie produktów, tworzenie nowych rozwiązań. I właśnie takie spotkania powinny być jakby zapalnikiem dla tego procesu.

Wszyscy wydają się być zainteresowani taką właśnie współpracą, ale wydaje się, że brakuje czynnika, który złapałby obie strony i faktycznie połączył w taki sposób jak powinno to wyglądać. Wydaje mi się, że szczere chęci tutaj nie wystarczą i będzie bardzo trudno wyskoczyć z tego pudełka schematów współpracy kupię/sprzedam.

Idea i potrzeba współpracy biznesu z nauką pojawiła się wraz ze zmianami ustrojowymi w Polsce. Dlatego nie można powiedzieć, że jest to nowy pomysł. No dobrze, można uznać, że tak naprawdę zaczęło się to na początku XXI wieku, kiedy to Polska weszła do Unii Europejskiej, ale jeżeli ktoś mówi, że aby połączyć biznes z nauką potrzeba czasu, to ja pytam, ile? Jakie jeszcze czynniki muszą zostać spełnione, żeby firmy chętnie współpracowały z uczelniami? Wydaje mi się, że jest tak jak z autostradami w Polsce, cały czas robi się wokół tego wielki szum z marnymi efektami…

źródło: gazeta.pl

Poczytaj o innych rzeczach:

Odpowiedz

InnoGenerator.pl on Facebook

POWIĄZANE STRONY