Kategoria | Inności

Innowacyjność = Kreatywność ??

Dodane: 18 listopada 2009 przez Krzysztof

Jedni mówią, że innowacyjność jest częścią kreatywności. Inni, że to właśnie kreatywność jest tylko jednym z elementów innowacyjności, a jeszcze inni, że należy te pojęcia rozpatrywać całkowicie oddzielnie. Jak to w końcu jest? W takim przypadku najlepiej odpowiedzieć: „To zależy”
Na samym początku, aby mówić o tych dwóch pojęciach należy zrobić coś, czego nie jestem największym fanem, czyli spojrzeć w ich definicje.

Encyklopedia Zarządzania mówi, że innowacja jest procesem polegającym na przekształceniu istniejących możliwości w nowe idee i wprowadzenie ich do praktycznego zastosowania.

Natomiast kreatywność to proces umysłowy pociągający za sobą powstawanie nowych idei, koncepcji, lub nowych skojarzeń, powiązań z istniejącymi już ideami i koncepcjami. (Wikipedia).

źródło: photoxpress.com

źródło: photoxpress.com

Hmmm… czy tylko ja nie widzę tutaj prawie żadnej różnicy? Różnice zacierają się jeszcze bardziej w dzisiejszych czasach, kiedy to oba pojęcia są używane przy wszelkich możliwych okazjach i często jako synonimy. Innowacyjne podejście do robienia kanapek, kreatywna jazda na deskorolce, innowacyjny sposób zakładania skarpetek, kreatywny sposób słodzenia kawy… podobne przykłady można mnożyć w nieskończoność, jednak tutaj chciałbym się zająć tylko i wyłącznie różnicami między tymi zagadnieniami, bo o ich szczegółach powstała już niejedna książka.

Poniżej znajdują się kluczowe według  mnie różnice, które powinny pomóc zrozumieć relacje między tymi pojęciami.

Kreatywność to pomysły przychodzące do głowy

Innowacyjność to wdrażanie nowych pomysłów

Wiele osób uważa, że kreatywność to cudowna umiejętność, z którą człowiek się rodzi. Albo ma się to coś, albo żyje się w nudnym świecie pozbawionym jakiejkolwiek twórczości. Naturalnie nie ma to absolutnie żadnego pokrycia z prawdą. Kreatywność jest tak złożonym procesem, że nie można jej klasyfikować w systemie zero-jedynkowym. Kreatywność można rozwijać albo wspomagać odpowiednimi narzędziami. Kreatywność faktycznie może sprawić, że pomysł pojawi się w naszym umyśle jako błysk inspiracji, ale pozostaje on nic nie warty, dopóki nie zostanie wprowadzony w życie. Wtedy ma szansę stać się wytworem innowacyjnym.

Kreatywność to wymyślanie nowych rzeczy

Innowacyjność to robienie nowych rzeczy

Oczywiście wiele rzeczy, które przychodzą do głowy zostaje również wprowadzona w życie, ale nie jest to warunek konieczny, aby uznać to za kreatywne. Innowacyjność nie może kończyć się na fazie koncepcyjnej – musi pojawić się pewien rezultat. W procesie innowacyjnym również występuję faza kreatywnego podejścia do problemu, ale może to zostać pominięte w przypadku, gdy zagadnienie obejmuje pracę związaną z latami badań, a nie burzo-mózgowe rzucanie luźnymi ideami.

Kreatywność to pomysły

Innowacyjność to pomysły + wartość

W trzecim porównaniu ujawnia się prawdziwa siła innowacji. Tak jak już napisałem wcześniej kreatywność jako umiejętność miękka może zakończyć się na fazie koncepcyjnej danego zagadnienia. Praca związana z innowacyjnością jest dużo bardziej rozbudowana. Tutaj już raczej nie mówi się o ideach, a raczej o produktach. Nie muszą być to „rzeczy”, bo występują również innowacje związane z procesami. W proces powstawania innowacji poza ewentualną fazą koncepcyjną wchodzi jeszcze etap tworzenia i rozwijania produktu (B&R, testy, patenty, zakupy licencji, etc. ). Na końcu następuje faza wdrożenia związana z produkcją, marketingiem i wypuszczeniem produktu. Czynnikiem koniecznym jest użyteczność nowego produktu. W przeciwnym razie możemy mówić o oryginalności.

Ludzie z pewnością nadal będą dość często stosować te dwa pojęcia zamiennie, jednak mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu zauważysz znaczące różnice w tych dwóch określeniach. Samo rozróżnienie tych dwóch pojęć nie jest zadaniem banalnym, ale żeby się nie pogubić zapamiętaj, że kreatywność może skończyć się w głowie, natomiast innowacyjność musi dać wymierny, użyteczny efekt. Resztę różnic można rozpatrywać w kategoriach: „To zależy”.

źródło: lateralaction.comideaflow.corante.com

Poczytaj o innych rzeczach:

Komentarze dla tego wpisu: 2

 1. sniegu napisał:

  ha! i wszystko jasne :) człowiek każdego dnia uczy się nowych rzeczy i odkrywa popełniane przez siebie błędy :)
  a co do odpowiedzi: „to zależy” – to trzeba jej oddać pełną uniwersalność w każdej sytuacji ;)

 2. profesorek napisał:

  Ciekawy artykuł. Jednak widzę kilka problemów. Przecież kreatywność to też robienie nowych rzeczy i ich wdrażanie (przykład: artysta malujący obraz, kompozytor komponujący utwór).

  Wydaje mi się, że najważniejsze rozróżnienie to zastosowanie: innowacje mają zastosowanie użyteczne, biznesowe, najczęściej technologiczne.

  Jasne jest, że różnice są często nieostre, dlatego gratuluję odwagi w pisaniu artykułu.

Odpowiedz

InnoGenerator.pl on Facebook

POWIĄZANE STRONY