Książka podana na milion sposobów

Dodane: 16 listopada 2009 przez Tomasz

Co przychodzi nam na myśl, gdy wyobrażamy sobie „książkę inną niż wszystkie”? E-book? Audiobook? Phonebook? Łotewska autorka Indra Sproģe oferuje nam coś zgoła innego: książkę, którą czytelnik może odkryć milion razy.

Dzieło „Miljons” polecam każdemu, kto chce zburzyć swój schemat na temat książek. Odkrycie tej pozycji otwiera umysł w sposób niezwykły, zaskakujący i bardzo inspirujący. Sprawia, że nasze połączenia mózgowe zaczynają kombinować, a to może przynieść same pozytywne rezultaty.

Milion pomysłowych możliwości

To, co wyróżnia książkę spośród innych pozycji, to forma przedstawienia treści. Treści, dodajmy, dość banalnej – ot rysunki po lewej stronie, ich nazwy po prawej. Całość artystycznych rysunków wraz z nazwami została jednak ujęta w niezwykle pomysłową strukturę, która zasadza się na działaniu matematycznym: 100x100x100=milion. Podzielenie każdej strony na 3 mniejsze, które są od siebie niezależne, daje nam w sumie właśnie milion kombinacji, które mogą powstać przy przeglądaniu dzieła. Kombinacji, które zawsze tworzą mniej lub bardziej sensowną całość. Poszczególne „setki” są zatem od siebie niezależne, lecz przy odpowiednim układzie zaczynają wzajemnie współzależeć.

Jedna z kombinacji

Książkę przegląda się jednym tchem, przede wszystkim z uwagi na nietuzinkowy pomysł. Można się nią bawić bardzo długo, będąc niejako dowolnym kreatorem jej treści. Dzieło to przypomina o tym, jak dalece można „wyskoczyć z pudełka” naszych schematów na temat konkretnej kategorii produktu – w tym przypadku książki.

Druga z możliwości

Dodatkową, szczególnie dla Autorki, zaletą „Miljons” jest fakt, iż po prostu fizycznie nie da się książki skopiować. Czytanie jej straciłoby wówczas jakikolwiek sens. Cóż za innowacyjne i proste zabezpieczenie przed piractwem – bez chipów, ukrytych nadruków w stylu: „NIELEGALNA KOPIA” itp.:)

źródło: własne

Posłowie: piękne ukłony dla Aiji (mianownik: Aija) z Łotwy, która podarowała mi tę książkę podczas międzynarodowego warsztatu na temat kreatywności współtworzonego przez InnoGeneratora. Więcej o warsztacie wkrótce na InnoGeneratorze.

Poczytaj o innych rzeczach:

Odpowiedz

InnoGenerator.pl on Facebook

POWIĄZANE STRONY