Kategoria | LOL :)

Nagroda, która najpierw powoduje śmiech, a potem zmusza do myślenia – IgNobel 2009

Dodane: 12 listopada 2009 przez Maria

IgNobel to nagroda, która pokazuje nam tą zabawną i zwariowaną naukę, czasem jednak i ona może być źródłem doskonałych pomysłów.

To już dziewiętnaste rozdanie tej nagrody. IgNoble rozdawane są od 1991 roku, początkowo za prace których nie da się powtórzyć lub wręcz nie należy. Odkrycia IgNoblistów przeważnie śmieszą – czasem są niebezpieczne, a czasem nie mają absolutnie żadnej wartości. Ale czy zawsze?

Warto zauważyć że od samego początku – nagrody rozdają zdobywcy „prawdziwych” nagród Nobla , a miejscem ceremonii do 2006 roku była słynna amerykańska politechnika MIT. Dla mnie osobiście ta nagroda to pokaz dobrego humoru naukowców. Świadczyć o tym może chociażby dobór tegorocznych naukowców – Harvard Business Extension School – jedna z najlepszych marek pośród uczelni wyższych na świecie oraz Redbones barbecue – restauracja (podobno również bardzo dobra). Myślę że takie podejście do nauki może ja bardziej popularyzować niż sama ceremonii rozdania Nobli, tu wszystko jest na wesoło, a projekty naukowe mogą być równie inspirujące i podanej w lżejszej formie. Oczywiście nie umniejszam tu dokonań Noblistów – myślę jednak że to już wyższa szkoła jazdy – a igNobel daje szanse do zbliżenia się do nauki osobom z nią absolutnie nie związaną – dlatego wielka szkoda że mało się o niej mówi w publicznych mediach w PL.

Nagrody rozdawane są w 10 kategoriach, które rok do roku mogę sie od siebie różnić. W tym roku w kategorii ekonomia nagrodę otrzymali członkowie zarządów czterech islandzkich banków, w dziedzinie matematyki wyróżniony został Gideon Gono z Banku Rezerw w Zimbabwe za dawanie ludziom prostego sposobu na codzienne radzenie sobie z liczbami (poprzez wydruk pieniędzy o nominałach od jednego centa 0,01$ do 100 bilionów dolarów – 100 000 000 000 000 $). W dziedzinie weterynarii nagrode otrzymała para naukowców Catherine Douglas Peter Rowlinson za udowodnienie iż krowy które mają imiona dają więcej mleka niż te które są bezimienne. (w co ja osobiście wierzę – i zwiększam efektywność laptopów poprzez nadawanie im imion;)). Przypomina mi to pierwszy IgNobel o którym kiedykolwiek słyszałam – kilka lat temu nagrodzona została praca nad wprawianiem żab w stan lewitacji za pomocą magnesów.

Ciekawym wynalazkiem z kobiecego punktu widzenia były biustonosze, które w dobie zagrożeń epidemiologicznych zostały wzbogacone o drugą funkcję – maski ochronne.

Był i polski akcent. Nagrodę w kategorii Literatura otrzymał Irlandzka policja za wystawienie ponad 50 mandatów osobie nazywającej się „Prawo Jazdy”. Meksykanie otrzymali nagrodę w dziedzinie chemii za stworzenie diamentów z tequili.  Oczywiście była również nagroda pokojowa – Szwajcarzy otrzymali zostali wyróżnieni za niezwykle ciekawe eksperyment odpowiadający na pytanie czy lepiej oberwać pełną czy pustą butelką piwa.

Czy wszystkie te badania są bezużyteczne? Okaże się pewnie za jakiś czas. Dowiem się wtedy czy w sklepach pojawią się staniki z wszytymi maskami tlenowymi (w co jednak wątpię) lub może wyniki badań naukowców zmienią podejście rolników do hodowli i zwiększanie efektywności np. produkcji mleka będzie nieinwazyjne, a oparte na lepszym traktowaniu zwierząt.

Tegoroczne wyróżnienia oraz spis nagród z lat poprzednich dostępne są tutaj.

Poczytaj o innych rzeczach:

Komentarze dla tego wpisu: 1

  1. Jędrzej napisał:

    Tutaj opisałem eksperyment o pełnej i pustej butelce: http://www.neurotyk.net/2010/09/dzule-bitwy-barowej/

    Bardzo podoba mi się humor towarzyszący rozdaniom IgNobli ;)

1 Trackbacki dla tego wpisu

  1. W cieniu Nobla – ignobel | Innogenerator Says:

    [...] O samej idei pisałam już w tamtym roku, zainteresowanych odsyłam tu. [...]

Odpowiedz

InnoGenerator.pl on Facebook

POWIĄZANE STRONY