Kategoria | Inności

Przeszła przyszłość – jak miał wyglądać XXI wiek?

Dodane: 11 grudnia 2009 przez Maria

Za sto lat nie będzie przestępstw! Tygodniowy wymiar pracy będzie wynosił 16 godzin, a większość czynności będą wykonywać za nas roboty! Kobiety dzięki lekarstwom będą wiecznie młode i piękne…

…tak wyglądały nagłówki gazet 100, 50 i 25 lat temu.

Nasze czasy jawiły się w tych wizjach jako przepełniony wynalazkami świat, w którym ludzie nie będą musieli już za bardzo się męczyć, za to będą mogli skupić się na podziwianiu Ziemi i czerpaniu z życia. W większości ówczesnych wyobrażeń nasza cywilizacja do roku 2000 powinna była pokonać barierę dźwięku, skolonizować księżyc a przestrzeń kosmiczną wokoło Ziemi traktować jak miejsce wakacji czy odpoczynku.

Fascynacja tymi przeszłymi wizjami przyszłości stworzyła ciekawy nurt zarówno ideologiczny jak i artystyczny – retro futuryzm. W jednym z postów na TED pisarz, a przede wszystkim rysownik i satyryk Bruce McCall pokazuje m.in. koncept faux nostalgii i techno archeologii  - czyli nostalgii za czasami, które nigdy nie nastały i odnajdowanie wynalazków, które nigdy nie weszły w użycie:

Pomimo wielu osiągnięć nauki ostatniego wieku (telefonia komórkowa, tomograf, satelita, klonowanie, laser czy wreszcie Internet) świat nie do końca albo nawet mniej niż bardziej wygląda jak ten z wizji przeszłości.  Większość czynności już dawno powinny wykonywać za nas roboty. Sztuczna inteligencja powinna nas otaczać wszędzie (zapewne liczono nawet na mezalianse techniczno humanoidalne;)) Co robiliby ludzie? Jeździliby pewnie swoimi latającymi samochodami i pili drinki zrobione z czystej energii (czy w ogóle jedzenie powinno wciąż być nam potrzebne?).

Jesteśmy dalej czy bliżej takiej przyszłości? Czy wciąż w ogóle tam zmierzamy? Myślę, że dobrze jest sobie wyobrażać przyszłość i nasze pokolenie też to robi. A nasze wyobrażenia zmieniają się z dnia na dzień wraz z nowymi wynalazkami, odkryciami i teoriami. Stawiamy sobie mniej lub bardziej realne cele w jakiś sposób starając się wizualizować nasze potrzeby i oczekiwania. Uważam, że takie działania pomagają nam osiągnąć to, co zamierzaliśmy, przynajmniej w jakiejś części.

Więcej ciekawych odkryć dotyczących przeszłej przyszłości można znaleźć m.in. na blogu Paleo Future, który jest jednym z najbogatszych źródeł w tym obszarze, jak również tutaj.

post scriptum:

I na deser coś dla kobiet;): Filmik pokazujący jak kreatorzy mody wyobrażali sobie ubrania i funkcjonalność stroju w latach 30tych poprzedniego wieku

Poczytaj o innych rzeczach:

Komentarze dla tego wpisu: 1

  1. dezet napisał:

    ciekawy tekst. a film na deser ma kilka interesujących pomysłów na stroje (jak np. odczepiane części garderoby) jak i bubel dla facetów (kostium z telefonem na klatce:p)

1 Trackbacki dla tego wpisu

  1. innogenerator.pl: Przeszła przyszłość – jak miał wyglądać XXI wiek? | InnoGenerator | flaker.pl Says:

    [...] 8 minut temu Przeszła przyszłość – jak miał wyglądać XXI wiek? | InnoGenerator innogenerator.pl/…la-przyszlosc-jak-mial-wy… Pokaż reakcje /* */ inne strony z tej witryny + obserwuj co [...]

Odpowiedz

InnoGenerator.pl on Facebook

POWIĄZANE STRONY