Łap kolory! Czyli o projekcie Interactive Visuals

Dodane: 02 stycznia 2010 przez Tomasz

Sztuka korzysta z kreatywności. Sztuka jest kreatywna. Sztuka jednak także korzysta z innowacyjności. Wówczas jest innowacyjna. Doskonale to pokazuje projekt autorstwa Szymona Kabały i Mateusza „Azi” Marchwickiego, zaprezentowany w Poznaniu w Starej Drukarni.

Zaproszenie. Wieczór. Promocja świeżego designerskiego pisma TAKE ME. Tradycyjna potańcówka-podrygiwaczka do mniej tradycyjnych alternatywnych brzmień. A wśród tego wszystkiego on – niby niepozorny, niby zwykły projektor. Średnica soczewki projektora porażająca – mniej więcej wielkości podstawy pięciolitrowej puszki z piwem. Rzuca coś na ścianę. Nie – na trzy ściany [po to taka średnica]. Jakieś dziwne kolory. Bez ładu i składu. To tak na pierwszy rzut oka.

Projekt w Starej Drukarni

Intrygujące rzeczy wymagają jednak zgłębienia. Zatem zacząłem kopać głębiej i odkryłem kilka niezwykłych właściwości tego dzieła. Okazało się, że jest to wizualizacja interaktywna i dynamiczna. By ją wzruszyć, należało zakryć cieniem [wejść w strumień światła projektora] w całości jeden (lub kilka) z kolorów rzucanych na ścianę.

Zacienianie-Projekt Stara Drukarnia

Wówczas zaczynała się kaskada efektów świetlnych – różnych zależnie od tego, który z kolorów się zakryło. Można się zatem było bawić, tworząc przeróżne kombinacje zlewających się efektów rzucanych na ścianę. Co więcej, projekt został w pełni architektonicznie dostosowany do przestrzeni, w której był prezentowany – wzory i kolory nie są przypadkowe. Najpierw cała przestrzeń (trzy prostopadłe ściany z oknami) została zmierzona, dane zostały wprowadzone w komputer i następnie zaprogramowane tak, by efekty wizualne wpasowały się w przestrzeń. Oto kilka ich ujęć:

Stara Drukarnia - Kabała&Azi Projekt

Stara Drukarnia - Kabała&Azi Projekt3

Stara Drukarnia - Kabała&Azi Projekt2

Wrażenia, które wywarł na mnie ten projekt, określiłbym jako: totalne, zaskakujące i „funowe”. Osobiście bardzo lubię gościć na takich wydarzeniach, które oprócz spotkania z ludźmi, muzyki, strawy i napojów wszelakich, serwują także odrobinę kreatywności. Tym razem z dodatkiem innowacyjności.

Zapraszam również na krótki film o realizacji tego projektu (http://www.vimeo.com/8262403)

interactive visuals from szymon kabala on Vimeo.

źródło: własne; zdjęcia udostępnione za zgodą Autorów

Posłowie: jeśli ktoś jest zainteresowany podobnym projektem, chętnie skontaktujemy Was z Twórcami.


Poczytaj o innych rzeczach:

Komentarze dla tego wpisu: 0

3 Trackbacki dla tego wpisu

  1. Niejedno imię INNOWACJI | InnoGenerator Says:

    [...] Artystyczne – Projekt Interactive [...]

  2. Chopin (nad)hiperinnowacyjny | Innogenerator Says:

    [...] „widzieć” ruch ręki i uruchamiać utwór (na podobnej zasadzie działał projekt Interactive Visuals, o którym już pisaliśmy). Niestety, projektor działał jak pokręcony, uruchamiał coś [...]

  3. Task 7 « Curako's Blog Says:

    [...] http://innogenerator.pl/2010/01/gra-w-kolory-czyli-o-projekcie-interactive-visuals/ project realized thanks to MOOV.PL.interactive media. created especially for the interior of ‘stara drukarnia’ live visuals, that react to the shadow dropped on ‘the buttons’. each ‘button’ triggers different part of mapped animation, that mixed together gives unique impression. project and animation by szymon kabala, software by mateusz azi marchwicki [...]

Odpowiedz

InnoGenerator.pl on Facebook

POWIĄZANE STRONY