MAMAMA, czyli psycholog projektuje meble

Dodane: 03 marca 2010 przez Tomasz

O tym, że da się doskonale połączyć naukę z biznesem świadczy nowy projekt mebli dla dzieci o nazwie „MAMAMA”, nad którym pracowali naukowcy z UAM w Poznaniu. Owoc: designerskie innowacje dla najmłodszych. A może dla ich rodziców?

Projekt MAMAMA został zainspirowany przez firmę Meble VOX, a stworzony z naukowcami z Zakładu Kognitywistyki UAM w Poznaniu. Był on oparty na założeniu, iż psycholog – kognitywista wie, czego potrzebuje dziecko do prawidłowego rozwoju, natomiast producent mebli potrafi odpowiadający założeniom mebel wyprodukować.

fot. Meble VOX, Łóżeczko MAMAMA

Meble w założeniu nie miały stanowić wizji „dorosłych” na temat tego, jak powinno być skonstruowane otoczenie dzieci, lecz miały odpowiadać poszczególnym fazom rozwoju dziecka. W tym celu naukowcy przeanalizowali szereg badań i publikacji związanych z rozwojem sensomotorycznym dzieci do lat 3, w tym badań wykonanych w naturalnych (nielaboratoryjnych) warunkach. Ich rezultatem było stworzenie projektu mebli multisensorycznych (czyli pisząc mniej naukowo: działających na wiele zmysłów).

Nie sposób dotrzeć do samego projektu, natomiast z pewnością wzięto w nim pod uwagę fazy rozwoju dziecka, takie jak np. faza oralna, w której to głównym narzędziem poznania świata przez dziecko są usta (i jest to naturalne w rozwoju – dziecko po prostu wszystko bierze do buzi, ponieważ tak „najczulej” poznaje świat). Do wykończenia mebli zastosowano mnogość materiałów, by stymulowały dziecko do eksploracji otoczenia, zaokrąglono i „zmiękczono” krawędzie, by zwiększyć bezpieczeństwo, dostosowano (obniżono) ich wysokość. Przykładowo, niektóre szczebelki w łóżeczku mają różną strukturę powierzchni (chropowatość). Rozwiązania były również projektowane pod kątem użyteczności dla rodzica.

Meble VOX - łóżeczko MAMAMA

Produkty MAMAMA zostały pierwszy raz zaprezentowane na targach Kind + Jugend w Kolonii i od razu odniosły sukces. Zostały zgłoszone do konkursu „Best Design Award” w kategorii World of Baby Furniture i znalazły się w finale. Również w Polsce doceniono projekt, który zwyciężył w konkursie „Machina Design Awards 2009″ w kategorii „Dla Dzieci”.

Meble VOX - Łóżeczko MAMAMA

Czekamy, aż producent odsłoni więcej mebli ze swojej propozycji, niż tylko łóżeczko. Póki co wydaje się, że projekt doskonale wpasował się w obecnie panujące trendy: designu oraz nastawienia współczesnych rodziców na rozwój dzieci. Pochwalić należy również wykorzystanie współpracy biznesu z nauką i zaangażowanie naukowców z polskich uczelni. Okazuje się, że w często jeszcze nieodnowionych i starych budynkach uczelni tkwi doskonały potencjał biznesowy; nie trzeba wcale sięgać po uczelnie zagraniczne. Wykorzystanie tego potencjału zależy jednak tylko od pomysłowości i czasem wytrwałości przedsiębiorców. Projekt MAMAMA pokazuje, że warto.

źródła: www.meble.pl, www.meble.vox.pl, Machina Design Awards

Poczytaj o innych rzeczach:

Komentarze dla tego wpisu: 2

  1. zabawki edukacyjne napisał:

    Tez kiedyś ogarniałam podobne rzeczy. Niestety teraz mam już dużo mniej czasu. Szkoda :9

  2. zabawki edukacyjne napisał:

    Bardzo podobał mi się twój wpis. Jedynie tak dalej !.

Odpowiedz

InnoGenerator.pl on Facebook

POWIĄZANE STRONY