Kategoria | InnoFirmy

Google TV – tam ich jeszcze nie było.

Dodane: 13 kwietnia 2010 przez Krzysztof

Co mają ze sobą wspólnego Google, Intel i Sony? Pierwsza myśl – niewiele. No może poza tym, że to jedne z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Właśnie te firmy zaczęły pracować nad platformą Google TV.

Google co raz bardziej mnie zaskakuje. Już jakiś czas temu wystartowali ze swoim systemem operacyjnym Android. Całkiem niedawno przedstawili swój pierwszy model telefonu (Nexus One).  Niedawno również czytałem o nowym projekcie Google, który ma wpłynąć na oszczędzanie energii w domach (PowerMeter). Sektory, w które uderza ta firma są dość nieprzewidywalne. A pomyśleć, że zaczynali od skromnego paska wyszukiwarki.

Tak czy inaczej, teraz ruszają na podbój telewizji. Nie chodzi tutaj o rozwój YouTube, ale o całkowicie nową usługę bazującą na platformie Android. Dlaczego akurat z tymi firmami Google będzie współpracować? Razem z Intelem chcą po prostu poszerzyć swoją dominację w branży, a Sony musi mocno się starać, żeby utrzymać się na czele swojej.

Naturalnie Google TV będzie miało podłączenie do sieci, dzięki czemu będzie możliwość korzystania  z serwisów społecznościowych, przeszukiwania sieci, oglądania filmów na YouTube, przeglądania zdjęć, ale co chyba najważniejsze będzie możliwość korzystania z takich serwisów VOD jak Hulu. W Polsce VOD (Video on Demand) przestaje być już tylko ciekawostką, ale staje się dobrą alternatywą dla tradycyjnej telewizji. Warto polecić chociażby dwa polskie serwisy: iplex.pl oraz vod.onet.pl. Co prawda oferta nie jest jeszcze zbyt pokaźna, ale już można znaleźć dla siebie coś ciekawego.

Wracająć do Google TV, faktem jest, że istnieją już pewne rozwiązania mające dostęp do sieci, jednak o ograniczonych zasobach. Projekt Google zakłada jednak możliwość tworzenia dodatkowych aplikacji, co da właściwie nieograniczoną funkcjonalność. Firma dostarczy narzędzia do tworzenia aplikacji zewnętrznym programistom, tak aby przykładowe aplikacje mogły zostać przygotowane jeszcze w tym roku.

Firma chce stworzyć technologię, która będzie mogła funkcjonować jako niezależne urządzenie, ale również będzie istniała możliwość implementacji tego rozwiązania do telewizora czy odtwarzacza Blu-ray. Do projektu zaangażowana jest również firma Logitech, która poza najbardziej popularnymi myszkami specjalizuje się również w produkcji dobrej klasy pilotów do HTPC. (Home Theater PC).

Cel dla Google  jest dość jasny: ich banery w Internecie są już właściwie wszędzie, więc trzeba pójść o krok dalej – wyświetlać reklamy na wielkich plazmach, które mamy w swoich salonach ;) .

Według mnie samo VOD jest świetnym pomysłem. Nie trzeba się przejmować godziną wyświetlania filmu. Nie musimy biegać do wypożyczalni, żeby zobaczyć coś ciekawego. Poza tym możemy zatrzymywać, przewijać, pauzować kiedy tylko nam się zachce. Dobrze, że właśnie w tym kierunku idzie rozwój telewizji.

Czy Google TV wprowadzi jakąś rewolucję?  Przeglądać sieć za pomocą pilota od telewizora? Niewygodne. Dostęp do serwisów społecznościowych – w sumie ok, ale pisanie za pomocą pilota? Ponownie – niewygodne. Przeglądanie zdjęć i filmów na YT w sumie  fajne, ale super szału nie robi. Według mnie najciekawszą opcją będzie możliwość instalowania różnych aplikacji. Jeżeli przyjmie się tak jak Android dla telefonów to może trochę namieszać na rynku i przyczynić się do popularyzacji całkowicie nowego typu urządzeń.

Może być ciekawie, bo Google nie jest jedyną firmą, która pracuje nad tego typu rozwiązaniem. Poczekamy – zobaczymy.  Jak zawsze w takich sytuacjach – na końcu zyska konsument.

Poczytaj o innych rzeczach:

Odpowiedz

InnoGenerator.pl on Facebook

POWIĄZANE STRONY