Kategoria | Konkursy, Polska

Tagi | , , ,

Więcej pieniędzy na innowacje, mniej dla e-biznesu.

Dodane: 17 kwietnia 2010 przez Krzysztof

W zeszłym roku cała masa ludzi prawie dosłownie rzuciła się na pieniądze przeznaczone dla programu 8.1. Wiele osób bardzo na tym zyskało. W tym roku nie będzie już tak kolorowo, ale za to będzie więcej pieniędzy na innowacje.

W zeszłym roku o 8.1 zrobiło się głośno w momencie, gdy dowiedzieliśmy się, że trzeba stać w kolejkach po złożenie wniosku. Dużo szumu wywołały również same projekty. Wśród tych, których budżet sięgał blisko milion zł (taka była maksymalna kwota dofinansowania) i dostały dofinansowanie wiele jest takich, które z pewnością znikną z sieci niemalże zanim się pojawią. Wielu wnioskodawców myślało, że wystarczy złożyć wniosek, wziąć pieniądze, stworzyć jakąś stronę i cieszyć się z zarobionych pieniędzy. Nic bardziej mylnego.

Każdy dofinansowany e-biznes musi „przeżyć” przynajmniej 5 lat. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chyba samo zauważyło, że zbyt luźną ręką wydało te pieniądze i w tym roku już nie będzie tak łatwo otrzymać unijnej „kasy”, a poza tym dotychczasowi beneficjenci zostaną skrupulatnie sprawdzeni. Co prawda MRR dorzuciło 100mln zł do budżetu 8.1, ale to z pewnościa nie zadowoli chętnych [na marginesie dodamy, że Komisja Europejska wcale nie poparła tego ruchu i mocno go skrytykowała]. A poza tym więcej bonusów nie będzie.

Na szczęście jest też dobra wiadomość od MRR. Działanie POIG 4.4 zajmuje się dofinansowywaniem inwestycji o charakterze innowacyjnym. Korzystając z tego programu była możliwość sfinansowania np. nowej technologii produkcji. 4.4 również cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. W ostatniej rundzie naborów zgłoszono aż 277 wniosków (na kwotę ponad 5 mld), z czego dofinansowanie dostały tylko 32 projekty.  Konkurencja była tak duża, że wnioski, które uzyskały 97 punktów już trafiały na listę rezerwową. Głównie z myślą właśnie o tych projektach, którym nie udało się załapać, MRR przeznaczy dodatkowe 200 mln zł, które zostaną podebrane z mniej popularnych programów. W celu rozdysponowania tej kwoty nie będzie rozpisany nowy konkurs, tylko właśnie dofinansowanie otrzymają wspomniane projekty z listy rezerwowej.

źródło: wyborcza.biz

Poczytaj o innych rzeczach:

Odpowiedz

InnoGenerator.pl on Facebook

POWIĄZANE STRONY