TEDx po raz pierwszy w Poznaniu

Dodane: 25 maja 2010 przez Tomasz

Po Warszawie czas na Poznań. Jedno z największych na świecie wydarzeń „talkowych” odbywa się w najbliższy piątek 28 maja 2010 po raz kolejny w Polsce, tym razem w Poznaniu. Czy Polscy mówcy sprostają wysoko postawionej poprzeczce przez międzynarodowego TEDa, czy będzie to tylko daleka od doskonałości „wersja beta”?

TED = Technology, Entertainment, Design to wydarzenie wyjątkowe w swojej klasie. O jego unikalności i zapotrzebowaniu na takie przedsięwzięcia świadczy liczba osób przychodzących na nie oraz oglądających je w Internecie. Niby nic – po prostu ludzie opowiadają o swoich pomysłach związanych z trzema obszarami: technologią, wzornictwem przemysłowym (designem) i rozrywką. Mają na to zwykle kilkanaście minut i wykorzystują ten czas doskonale: inspirując, bawiąc i ucząc innych.

Charakterystyczna dla TEDa jest forma wystąpień: nie są to nudne wykłady, długie przemówienia, zawiłe analizy techniczne, lecz żywe, krótkie, zwięzłe i zabawne prezentacje, oparte przede wszystkim o przykłady, filmy i zdjęcia. Jak się nietrudno domyślić, wiele zależy nie tylko od samej treści prezentacji, lecz także od mówcy i jego pomysłu. To jest właśnie siłą TEDa – mówienie o rzeczach skomplikowanych, zawiłych w sposób rozrywkowy (angielskie entertainment wydaje się być tutaj lepszym określeniem), lekki i bardzo kreatywny. Tego aż chce się słuchać! Warto nadmienić, iż mówcami na TED byli m.in. James Cameroon (znany reżyser, twórca rewolucjonizującego kino pod względem technologicznym filmu Avatar), Daniel Kahneman (znany amerykański psycholog zajmujący się nieświadomym działaniem umysłu), czy Alan Siegel (znany doradca biznesowy). Oto żywy przykład jeszcze żywszego wystąpienia na TEDzie; w roli głównej: Tim Brown.

Jak samo logo wskazuje, TEDx to „niezależnie organizowane wydarzenie TED”, a więc „nie do końca to, czym jest TED bez x-a”. I rzeczywiście – dotychczasowe doświadczenia wskazują, że tak jest. Warszawski TEDx dotyczył głównie tematów miękkich, niewiele prezentacji dotyczyło technologii, a niektórzy mówcy zdawali się pływać po tematach, nie mówiąc niczego konkretnego (brutalnie to nazywając: było to niezłe „lanie wody”; oczywiście nie oceniam tutaj wszystkich prezentacji, lecz kilka z nich, które trąciły sztampowością i przynudzaniem).

Pozostaje mieć nadzieję, że w Poznaniu będzie tylko lepiej. Program tegorocznego TEDx Poznań sprawia, że pozostawanie przy tej nadziei wymaga niemałego wysiłku, bowiem tylko trzy tytuły prezentacji zdają się traktować o technologii; pozostałe mają wydźwięk raczej humanistyczny. Dla jasności dodam, że sam jestem raczej humanistą i bardzo szanuję tę dziedzinę nauki (traktuję ją nawet jak równorzędną z naukami przyrodniczymi), natomiast odnoszę wrażenie, że ideą TEDa jest mówienie o rzeczach technologicznych, związanych z designem i rozrywką, a nie o każdym społecznie doniosłym i ważnym temacie. Jest to forum wymiany myśli na temat tego, jak za pomocą innowacyjności zmieniać świat.

Tendencja, którą można zaobserwować na TEDx może wynikać z faktu, iż niewiele jest osób, które o rzeczach technicznych, technologicznych i „ściśle” skomplikowanych potrafią mówić w sposób „humanistyczny” – a więc po prostu: do ludzi, językiem prostym, zabawnym, z odrobiną „przedstawienia”. Przykładowo, największy sukces w branży informatycznej odnoszą informatycy z silnym zacięciem humanistycznym, ponieważ to oni potrafią wiedzę humanistyczną wdrożyć w ryzy informatyzacji, dostosować ją do realnych potrzeb społeczeństwa i skutecznie, ciekawie zaprezentować.

Nieco podobnie ma się sytuacja w szkolnictwie wyższym. Niewielu jest naukowców, którzy o swojej pracy i dokonaniach potrafią mówić. Mówić znaczy tutaj: prezentować, promować, wyjaśniać. Stąd też biorą się męczarnie wielu studentów, którzy – mimo że słuchają o rzeczach ważnych i wielkich – nie są w stanie ich pojąć i dotknąć, a tym bardziej być nimi zainspirowani.

Osobiście z wielką uwagą będę obserwować poznański TEDx. Mam nadzieję, że moja intuicja strzeli niczym kula w płot i będzie to wydarzenie na miarę miasta, które chce być określane jako nowoczesne i takie… no wiecie… KNOW-HOW:) Czekam na wielkie show, popis krasomówczych umiejętności, doskonałych wizualizacji i ciekawych tematów.

Dodam, że InnoGenerator już otrzymał zaproszenie na TEDx i na pewno zdamy Wam relację z tego wydarzenia. Zaproszonych na pokaz jest 100 osób w sposób indywidualny, natomiast jeszcze do wtorku 24 maja istnieje możliwość zdobycia czterech zaproszeń na to wydarzenie. Bilety te rozda Miasto POZnań, które ma swój profil na Facebooku. Wystarczy wysłać e-mail na adres: facebook@um.poznan.pl i napisać, dlaczego to właśnie Wam powinno przypaść takie zaproszenie.

Zapraszamy na TEDx już 28 maja 2010 w Poznaniu.

Linki: tedxpoznan.comted.com

Poczytaj o innych rzeczach:

Odpowiedz

InnoGenerator.pl on Facebook

POWIĄZANE STRONY