WIPO GOLD – złote źródło informacji

Dodane: 26 czerwca 2010 przez Tomasz

Myśl –> mowa –> czyn. Już filozofowie przekonywali nas, że pożądanym jest, by te procesy były spójne, a więc byśmy: robili to, co mówimy, a mówili to, co myślimy. Dotyczy to także urzędów – jeśli zajmują się innowacjami, powinny stosować innowacyjne narzędzia. WIPO GOLD Światowej Organizacji Własności Intelektualnej pokazuje, że tak można.

Nie ma chyba dziedziny prawa, która bardziej niż prawo własności intelektualnej jest zanurzona w innowacjach i kreatywności. Urzędy, które to prawo stosują, zajmują się przede wszystkim rejestrowaniem i ochroną efektów działalności intelektualnej człowieka, czyli m.in. wynalazków, znaków towarowych czy wzorów przemysłowych (tzw. design). Ich misją jest także promowanie ochrony własności intelektualnej i uświadamianie społeczeństwa w tej materii.

W Polsce takim urzędem jest Urząd Patentowy RP w Warszawie, a jego europejskim odpowiednikiem (udzielającym ochrony na terytorium UE) jest OHIM w Alicante w Hiszpanii,  a międzynarodowym WIPO – agencja ONZ z siedzibą w Genewie, w Szwajcarii. Sposobem na promowanie innowacyjności i jej prawnej ochrony przez te urzędy są konferencje, ulotki, kampanie uświadamiające i wiele innych. Jednak bardzo ważnym elementem jest pokazanie, że te organizacje działają w sposób innowacyjny i oferują społeczeństwu takie narzędzia.

W tę stronę poszła World Intellectual Property Organization, tworząc narzędzie WIPO GOLD. Jest to bogate źródło informacji dla wszystkich tych, którzy interesują się własnością intelektualną, wykorzystujące informatyzację w sposób spójny i przejrzysty. To jedna z dużych zalet narzędzia: jego prostota i czytelność.

Co można znaleźć w WIPO GOLD? Przede wszystkim czytelną bazę zarejestrowanych patentów i praw ochronnych, czyli takich które chronią: wynalazki, marki (znaki towarowe, oznaczenia geograficzne) czy wzory przemysłowe (chronione jest tutaj przede wszystkim wzornictwo). Ponadto dla wszystkich fanów metodologii – ogromna garść statystyk, zawierających zgłoszenia, odrzucenia i rejestracje. Oprócz tego klasyfikacje przedmiotów ochrony własności intelektualnej, które są przydatne w rejestracji. Na wierzchu tortu wisienka: zbiór aktów prawnych dotyczących IP (Intellectual Property) z całego świata (w tym z Polski) z podziałem na kraje. Świetne studium prawnoporównawcze.

Pomysłowe, wychodzące naprzeciw oczekiwaniom klientów, spójne, zinformatyzowane, nowoczesne, przejrzyste – tak oceniam WIPO GOLD. Warto, by inne urzędy brały przykład ze Światowej Organizacji Własności Intelektualnej.

Źródło:

WIPO GOLD

Poczytaj o innych rzeczach:

Odpowiedz

InnoGenerator.pl on Facebook

POWIĄZANE STRONY