Zdrowe innowacje

Dodane: 05 lipca 2010 przez Maria

Opieka medyczna jest jednym z podstawowych mierników dobrobytu społeczeństwa. Gdy jest dobra, daje nam poczucie bezpieczeństwa. Prędzej czy później nagląca potrzeba zmian w całym systemie opieki zdrowotnej przerodzi się w jakieś reformy, jednak poniższe wizje zdają się być odległe…

… ale to dzięki wizjom i ciągłym badaniom naukowcom udaje się ciągle udoskonalać tę dziedzinę życia i skuteczniej ratować nasze życie. Na początek odkurzę może wizję Microsoft’u. Jakiś czas temu firma pokazała w sieci, jak ona wyobraża sobie obecność technologii w naszym życiu w odniesieniu do monitoringu stanu zdrowia i leczenia. Część tego filmiku to w bliższej perspektywie raczej bajki, ale np. dowód zawierający naszą kartę zdrowia czy elektroniczne (w jakiejkolwiek formie) recepty to temat przewijający się na niejednym seminarium dotyczącym służby zdrowia.

W tej chwili w polskiej służbie zdrowia najważniejsza wydaje mi się unifikacja i rzeczywiście przeniesienie  danych do jednej bazy tak, aby karty pacjentów były dostępne dla wszystkich lekarzy w sieci; choć nie wszyscy się pewnie ze mną zgodzą (tu zapewne początek mogłaby mieć debata na temat bezpieczeństwa naszych danych). Pierwsze kroki w tę stronę w Polsce wykonuje system OSOZ.  Tu komentarz przydałby się ze strony lekarzy: na ile system jest znany i wykorzystywany przez pacjentów i lekarzy (skądinąd wiem, że nie jest to wciąż popularne rozwiązanie).

A skoro jesteśmy już przy wizjach przyszłości medycyny, to Harvard Business Review opublikował niedawno listę 10 innowacji, które odmienią medycynę. Co ciekawe, oprócz typowo produktowych innowacji znalazły się równiez organizacyjne. Ja niekoniecznie nazwałabym je innowacjami, a bardziej racjonalizacjami w pracy takich instytucji, jak szpitale. Wśród tej 10-tki znalazły się między innymi checklisty – czyli nic innego jak wdrażanie procedur. Zwiększa to jakość oferowanych usług, jak również minimalizuje koszty (m.in pomyłek lekarskich). Kolejną innowacją są bezpieczne portale dla pacjentów z możliwością sprawdzania swojej karty, rezerwacji wizyt itp. (patrz wyżej – osoz;)). Z typowo produktowych innowacji ważnym wsparciem dla rozwoju medycyny okaże się rozwój robotyki (tu kolega Krzysztof mógłby powiedzieć parę słów, bo to jego działka). I ostatni wspomniany kierunek, który przytoczę, a który rzeczywiście może znacząco wpłynąć na jakość naszego leczenia: medycyna regeneracyjna.  Po więcej informacji proszę sięgnąć do artykułu HBR.

W HBR wspomniano o portalach dla pacjentów. Dla mnie dość dużą innowacją są społeczności lekarzy. W Polsce to przede wszystkim Konsylium 24.pl. Strona powstała w 2008 r. i bardzo dobrze sobie radzi. Jest to zamknięta społeczność dla lekarzy, co oznacza, że dostęp do treści mają tylko osoby wykonujące ten zawód. Jak sama nazwa wskazuje konsylium umożliwia lekarzom zasięganie opinii i dyskusje nad przypadkami w celu m.in lepszej diagnozy. W tej chwili zarejestrowanych jest 18,5 tyś lekarzy (przy ogólnej liczbie około 150 tyś lekarzy). Pierwszym takim portalem na świecie najprawdopodobniej był brytyjski Doctors.net.uk.  Zarejestrowanych użytkowników na portalu jest około 175 tyś. Myślę, że Konsylium24.pl również może liczyć na taki wzrost zainteresowania.

Coraz wyraźniej mówi się o tym, czego polska opieka medyczna potrzebuje, co musi się zmienić. Teraz trzeba czekać na te zmiany… Ciekawe czy w kontekście wyborów, które własnie przeżywamy oraz brania pod uwagę p. Kopacz jako możliwej kandydatki na stanowisko marszałka sejmu, sytuacja polskiej służby zdrowia zostanie podniesiona wyżej na liście „spraw do zrobienia”?

Źródło:

http://hbr.org/web/extras/insight-center/health-care/10innovations/10-surgical-robotics

https://konsylium24.pl/

http://about.doctors.net.uk/

Poczytaj o innych rzeczach:

Odpowiedz

InnoGenerator.pl on Facebook

POWIĄZANE STRONY