Kategoria | Inności

W cieniu Nobla – ignobel

Dodane: 18 października 2010 przez Maria

W ostatnich dniach pojawiają się nowe informacje o tegorocznych zwycięzcach Nagrody Nobla – ja od dawna jestem fanką Nagrody IgNobel i dziś podsumowanie osiągnięć pozytywnie nastawionych naukowców;)

O samej idei pisałam już w tamtym roku, zainteresowanych odsyłam tu.

W tym roku rozdano 1o nagród w kategoriach: Medycyna, Fizyka, Biologia, Inżynieria, Transport, Zarządzanie, Zdrowie Publiczne, Chemia, Ekonomia i oczywiście przyznano również nagrodę pokojową. Poniżej informacje o wybranych nagrodach.

Zarządzanie. Naukowcy z Uniwersytetu w Katanii otrzymali nagrodę za matematyczny dowód, iż przedsiębiorstwa będą pracowały bardziej efektywnie, jeśli awanse będą przyznawane na chybił trafił. W praktyce oznacza to, że trzeba siedzieć i czekać i nic więcej nie robić. Trochę to garfildowe. A w zakładach produkcyjnych zamiast kart godzinowych będzie stał totalizator.

Nagroda pokojowa. Psycholog Richard Stephens otrzymał nagrodę za potwierdzenie znanej skądinąd prawdy, że przeklinanie pomaga. Dokładniej uśmierza ból. Stephens sprawdził swoją teorię na wolontariuszach, którzy znosili więcej bólu, kiedy pozwalano im przeklinać, niż wtedy kiedy wypowiadali się kulturalnie. [Ja to zawsze wiedziałam, ale nagrody mi nikt za to nie dał:(]

http://www.guardian.co.uk

Biologia. Gareth Jones z Uniwersytetu w Bristolu odkrył, iż owocożerne nietoperze stosują seks oralny w celu wydłużenia stosunku. Jest to pierwszy udokumentowany w świecie zwierząt (innych niż człowiek) przypadek fellatio. Badania Jones’a są kolejnym dowodem na to, iż zwierzęta także czerpią ogrom przyjemności z igraszek miłosnych.

Więcej nagród znajdziecie tu.

Od Tomasza:

IgNobel o zarządzaniu kojarzy mi się mocno z grą na giełdzie na chybił-trafił. Podobno wyniki bywają także całkiem niezłe:) Wszelkie badania warto jednak zawsze weryfikować. Wystarczy przypomnieć, jak zrobiono przekręt w badaniach nad „działaniem” reklamy podprogowej [autorem naciąganych wyników był Jamesa Vicary]. Wszystko oczywiście dla mamony.

Poczytaj o innych rzeczach:

Odpowiedz

InnoGenerator.pl on Facebook

POWIĄZANE STRONY