Wspieramy. MDM 2010

Dodane: 22 października 2010 przez Tomasz

Dnia 21 października 2010 r. odbył się [po raz trzeci w Polsce] Międzynarodowy Dzień Mediacji pod patronatem Ministerstwa Sprawiedliwości. Mocno wspieramy tę ideę. Mediacja to rozwiązywanie konfliktu przy wsparciu osoby trzeciej – mediatora. Była stosowana u zarania naszych dziejów (najczęściej przez mędrców plemiennych, starszyznę rodową), jednak na wieki o niej zapomniano, wdrażając i umacniając procedury czysto sądowe i formalne. Mediacja w sposób ustrukturyzowany wkroczyła do systemów prawnych na nowo zaledwie kilkadziesiąt (kilkanaście – zależnie od kraju) lat temu.

Każdy przedsiębiorca na co dzień spotyka się ze sporami w organizacji. Niektóre są błahe, inne dotyczą spraw poważnych i mogą znaleźć swój finał nawet w sądzie (np. sprawa pracownicza). Standardowe, schematyczne myślenie wygląda wówczas tak: sprawa musi być załatwiona przeze mnie (rozstrzygnięta) lub musi się znaleźć w sądzie. Otóż nie! Wystarczy tylko wyskoczyć z pudełka standardowego myślenia, by zastosować zupełnie nowatorskie procedury zarządzania konfliktem i rozwiązywaniem sporów.

Praca mediatora polega właśnie na twórczym „odczarowywaniu” myślenia osób, które są w sporze. Strony barykadują się na stanowiskach, przechodząc stopniowo od prawdziwego problemu do walki. Skutkiem są często straty po obu stronach i nierozwiązanie tego problemu. Wpływa na to często duma i upór stron. Nie ma co się oszukiwać: na dłuższą metę przedsiębiorcy na tym tracą. Zadaniem mediatora jest uświadomić stronom twórczą moc konfliktu oraz korzyści z jego rozwiązania, które będzie satysfakcjonujące dla obu stron.

Autorytarne rozstrzygnięcie konfliktu (np. przez szefa, który narzuci rozwiązanie swoim skonfliktowanym pracownikom) zawsze będzie prowadziło do wycofania się którejś ze stron albo i obu z nich. To w sposób oczywisty zamknie komunikację w firmie, namnoży plotek i domysłów nt. konfliktu i z pewnością nie będzie sprzyjać dobrej współpracy, która jest warunkiem koniecznym tworzenia produktów, także tych innowacyjnych. Dlatego tak ważne jest, by w zespole konflikty były właściwie zarządzane.

Mediacja jest POUFNYM procesem należącym do stron i od nich zależnym, odbywającym się w obecności BEZSTRONNEGO i NEUTRALNEGO mediatora [czasem dwóch]. Dzięki temu, że udział w niej jest DOBROWOLNY, mediacja stawia na aktywny udział osób, których dotyczy i to one decydują, jak długo potrwa i przede wszystkim jak się zakończy.

Przy odpowiedzialnym i świadomym zaangażowaniu poróżnionych stron nie pojawia się podział na wygranych i przegranych, bo dzięki wspierającej sile mediatorów, w miejsce walki ma szansę pojawić się dialog, a szacunek dla racji i przekonań każdego z uczestników otwiera drogę do satysfakcji z wspólnie wypracowanych rozwiązań. To właśnie ta satysfakcja przekłada się na świetne rezultaty pracy przedsiębiorstwa. Nie trzeba dodawać, iż podczas mediacji strony w sposób niezwykle pełny wymieniają się wiedzą i uzyskują mnóstwo informacji, które byłyby ukrywane w typowej sytuacji konfliktowej. A przecież informacja jest w biznesie kluczowa.

Międzynarodowy Dzień Mediacji odbywa się w tym roku w wielu miastach. Warto zapoznać się z wydarzeniami w swoim mieście – można nie tylko wiele dowiedzieć się o mediacji, ale także porozmawiać za darmo z samymi mediatorami.

Oprócz wielu typowych wydarzeń, jak konferencje, spotkania, w Toruniu można było np. wziąć udział we FLASHMOBIE, a w Poznaniu [g. 17-20, klubokawiarnia MESKALINA] można było w zupełnie nieformalny sposób przy piwie, winie czy kawie posłuchać o mediacji, obejrzeć przykład przeprowadzonej mediacji i porozmawiać z mediatorami.

źródła:

Ministerstwo Sprawiedliwości

www.mediacje.poznan.pl

www.mediator.org.pl

Poczytaj o innych rzeczach:

Odpowiedz

InnoGenerator.pl on Facebook

POWIĄZANE STRONY