Czytanie/działanie w myślach/myślami

Dodane: 23 października 2011 przez Maria

Na początku października międzynarodowa grupa naukowców opublikowała w tygodniku „Nature” artykuł na temat swoich doświadczeń w wykorzystaniu sygnałów w mózgu do sterowania sztucznymi urządzeniami.

Zespół pod przewodnictwem prof. Miguela Nicolelisa składa się z inżynierów, fizjologów oraz neurobiologów. Plan tych naukowców jest ambitny – do 2014 r. chcą zbudować prototyp skafandra w którym sparaliżowany człowiek mógłby się swobodnie przemieszczać, kierując nim za pomocą swoich myśli…

Zanim jednak stworzą w pełni funkcjonalny kostium, wpierw starają się osiągnąć kolejne kroki milowe w swoim projekcie, ktore same w sobie są wielką innowacją!

Na początku października poinformowali świat o udanym doświadczeniu, w którym dwie małpy (rezusy) za pomocą myśli sterowały ruchem wirtualnej ręki na ekranie komputera. Małpy na początku sterowały ręką za pomocą joysticka i za każdą udaną próbę były nagradzane. Po pewnym czasie małpom zabrano joystick. Udało się im opanować ruch wirtualnej ręki za pomocą myśli. To jednak nie wszystko, małpy nie tylko były w stanie „wysłać” myślami zadanie, były też w stanie zebrać feedback z urządzenia. Ich zadaniem było rozróżnienie spośród trzech wirtualnych obiektów tego, który miał inną fakturę. Informacja ta była wysyłana bezpośrednio do kory somatosensorycznej zwierząt odpowiedzialnej za czucie ciała.  Nie wiadomo co czuła małpa, wiadomo tylko że była w stanie wyczuć różnicę w dotyku (a raczej we wrażeniu dostarczonemu do jej mózgu).

Moim zdaniem to sensacyjne osiągnięcie. Trzymam kciuki nie za 2012 więc, a za 2014!

Pracy zespołu patronuje Uniwersytet Duke, który realizuje Walk Again Project.

źródło:

http://medicalxpress.com/news/2011-10-body-enable-paralyzed.html

http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-15197124

Poczytaj o innych rzeczach:

Odpowiedz

InnoGenerator.pl on Facebook

POWIĄZANE STRONY